Cementownia ODRA posiada własną kopalnię odkrywkową położoną w bliskim sąsiedztwie zakładu w której wydobywane są wapienie i margle kredowe. Jako jedyni posiadamy tzw. złoże zupełne nie wymagające stosowania dodatków korygujących innych niż dodatki żelazonośne.
Kamień w kopalni wydobywany jest metodą mechaniczną. Następnie kruszony jest na miejscu przez mobilną kruszarkę i transportowany przenośnikami taśmowymi do mobilnych zbiorników znajdujących się przed młynem surowca.
W młynie kulowym następuje suszenie oraz mielenie kamienia do postaci bardzo drobno zmielonej mąki wapiennej. Proces suszenia wykorzystuje gazy odlotowe z pieca obrotowego. Gotowa mączka transportowana jest do zbiorników homogenizacyjnych.
W specjalnie wyposażonych silosach , które umożliwiają ujednorodnienie surowca przygotowywany jest zestaw surowcowy do wypału klinkieru portlandzkiego. To jedna z ważniejszych operacji procesu produkcji cementu, gdyż odpowiednie proporcje oraz skład mąki surowcowej mają znaczący wpływ na jakość otrzymywanego z niej klinkieru portlandzkiego.
Mąka wapienna poddawana jest procesowi podgrzewania w czasie którego zachodzą pierwsze przemiany chemiczne. Następnie materiał trafia do pieca obrotowego pracującego metodą suchą. W strefie spiekania temperatura surowca osiąga 14500C, przekształcając się z ciała stałego w ciekłe, a następnie po spieczeniu uzyskuje znów postać stałą z nowymi właściwościami. Powstały w ten sposób gorący klinkier poddawany jest intensywnemu chłodzeniu a następnie transportowany na hale magazynowe.
Proces mielenia odbywa się w młynach kulowych, w których rozdrobnienie następuje w wyniku zderzenia stalowych kul. Klinkier rozdrobniony zostaje wraz z dodatkami takimi jak: żużle wielkopiecowe, popioły lotne oraz rea-gipsy w efekcie czego powstaje produkt końcowy, którym jest cement.
Cement transportowany jest pneumatycznie do silosów magazynowych, z których kierowany jest zarówno do terminali załadunkowych luzem, załadunek na wagony jak również do składów pakowania (worki).