Rekultywacja obszarów poeksploatacyjnych
Teren dawnego wyrobiska górniczego, położony w prawobrzeżnej części miasta Opola, pomiędzy ulicami Budowlanych i Luboszycką, poddaliśmy rekultywacji. Naszym celem było przywrócenie terenom poeksploatacyjnym ich walorów przyrodniczych utraconych w wyniku działalności przemysłowej. Obszar o powierzchni 17 hektarów stał się na nowo siedliskiem wielu chronionych gatunków zwierząt i roślin.
Na terenie nieczynnego już wyrobiska ODRA I żyje wiele cennych i zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków. Podlegają one prawnej ochronie na mocy Dyrektywy Siedliskowej (dyrektywa-siedliskowa (gdos.gov.pl)) oraz Dyrektywy ptasiej (EUR-Lex - 32009L0147 - EN - EUR-Lex (europa.eu)) stanowiących podstawę europejskiego systemu ochrony przyrody Natura 2000.
Z badań przeprowadzonych przez Katedrę Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego wynika, że na terenie wyrobiska występuje aż 45 chronionych gatunków. Wśród nich znajdują się ptaki lęgowe takie jak gąsiorek, zięba, sójka, wilga, słowik rdzawy, pliszka, krzyżówka, łyska, grzywacz, dzięcioł duży, kukułka, sroka oraz ptaki nielęgowe, między innymi wróbel, mewa siwa, kormoran, rybitwa rzeczna. Najcenniejszym gatunkiem zamieszkującym tereny wyrobiska jest świergotek polny.
Ptaki zamieszkują okoliczne zadrzewienia i szuwary okalające zbiornik wodny.
Ptaki nie są jedyni mieszkańcami wyrobiska. Blisko wody i pod kamieniami zamieszkują również płazy i gady, podobnie jak ptaki objęte ochroną gatunkową.
W ciągu słonecznych dni możemy spotkać wygrzewające się na kamieniach jaszczurki zwinki i żyworodne. Wieczorami ropucha szara wraz z żabą trawną dają koncert, któremu przysłuchuje się traszka grzebieniasta.
Cennymi mieszkańcami wyrobiska są także nietoperze występujące aż w 3 gatunkach: nocek duży, nocek rudy i gacek brunatny.
Ze świata owadów ważnym gatunkiem jest lecicha mała – „bajkowa” ważka, która jest umieszczona na czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce.
Na terenie wyrobiska występuje aż 200 spośród 532 gatunków roślin ustępujących i rzadkich, ujętych na czerwonej liście roślin zagrożonych wyginięciem. Wśród nich jest jeden z najbardziej zagrożonych – kruszczyk błotny. Nad brzegiem zbiornika wodnego możemy odnaleźć centurię nadobną, a w samym zbiorniku wodnym unosi się rdestnica połyskująca, która wpisana została na listę zbiorowisk zagrożonych w naszym regionie.