W mediach

Cementownia ODRA S.A. przekazuje 100 tys. zł na budowę kierunku medycznego w Opolu

W 2016 Cementownia Odra S.A. w Opolu, jako pierwsza spośród prywatnych podmiotów gospodarczych postanowiła dołączyć do grona darczyńców na rzecz powstającej infrastruktury Collegium Medicum przy ul. Oleskiej w Opolu.  Prezes Zarządu Wojciech Putra przekazał na cel budowy kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim 100 tysięcy złotych.  Cementownia Odra jako jeden z najstarszych zakładów przemysłowych na Opolszczyźnie współtworzył od dawna historię miasta i regionu, a  uruchomienie kierunku lekarskiego niewątpliwie jest wydarzeniem historycznym. Kierunek medyczny w Opolu wpłynie na rozwój i wzmocnienie kondycji służby zdrowia w całym regionie. 

Wręczenie nagród Prezesa Cementowni ODRA S.A. absolwentom Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej

Od wielu lat Cementownia ODRA współpracuje z Politechniką Opolską. Współpraca jest wielokierunkowa, polega m.in. na zakupie maszyn i urządzeń badawczych dla Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej, udostępnianiu maszyn i urządzeń w Cementowni do celów badań naukowych, organizacji staży i praktyk dla studentów. Wynikiem wieloletniej współpracy Cementowni i Wydziału Budownictwa i Architektury, a szczególnie Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych Politechniki Opolskiej, która była realizatorem wielu prac badawczych związanych z technologią betonu z wykorzystaniem cementu z Cementowni „ODRA” było wręczenie w 2017 roku nagród Prezesa Cementowni „ODRA” S.A. absolwentom, którzy w swoich pracach dyplomowych promują zastosowanie betonu w budownictwie. Konkurs miał na celu stworzenie dodatkowej zachęty do podejmowania coraz bardziej interesujących tematów związanych z cementem i betonem w pracach dyplomowych z zakresu inżynierii materiałów budowlanych, fizyki materiałów oraz nowoczesnych zastosowań betonu w architekturze. Komisja konkursowa złożona z czterech profesorów wydziału oraz przedstawiciela Cementowni „ODRA” S.A. wyłoniła troje zwycięzców.

Laureat I nagrody otrzymał dodatkowo od prezesa Cementowni  – Wojciecha Putry „Betonowy diament” przygotowany przez Cementownię specjalnie na tą uroczystość.

 

Przekazanie na rzecz Uniwersytetu Opolskiego zbioru skamieniałości

W 2016 Cementownia ODRA S.A. przekazała na rzecz Uniwersytetu Opolskiego zbiór posiadanych skamieniałości pochodzących z okresu turońskego epoki późnej kredy. Dzięki temu uczelnia wzbogaciła się o zbiór okazów zaliczanych do paleontologicznych skarbów Ziemi Opolskiej. Okazy te zostały udostępnione dla zwiedzających na stałej wystawie w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Wśród eksponatów wystawy znajdują się takie skamieniałości, jak jedne z największych w Polsce amonitów, belemnity oraz również osiągające potężne rozmiary inoceramy. 

Cementownia ODRA S.A. nawiązuje współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie

W 2016 roku Cementownia Odra nawiązała współpracę z PWSZ w Nysie. W ramach umowy Cementownia ufundowała stypendia dla dwóch studentów nyskiej uczelni, organizuje praktyki oraz wspiera będzie różne projekty badawcze i rozwojowe. Pierwszym z nich jest kwestia odzysku ciepła odpadowego i przekształcania go w energię elektryczną. Ponadto umowa zakłada czasową wymianę kadr na zasadzie praktyk i staży. Cementownia Odra zainteresowana jest wykorzystaniem prac badawczych prowadzonych przez pracowników PWSZ. 

Fantom dla strażaków

Dzięki Cementowni ODRA S.A. w 2016 roku opolscy strażacy wzbogacili się o nowoczesny specjalistyczny zestaw szkoleniowy do ćwiczeń ratunkowych w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. 

Fantom do ćwiczeń ratunkowych w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a dokładnie manekin AMBU MAN AIRWAY WIRELESS wraz z programem komputerowym do analizy resuscytacji krążeniowo-oddechowej i zestawem kończyn został uroczyście przekazany przez Prezesa Zarządu Cementowni ODRA S.A. Wojciecha Putrę na ręce Opolskiego Komendanta Wojewódzkiej Straży Pożarnej Marka Kucharskiego. Przekazaniu towarzyszyła demonstracja możliwości szkoleniowych fantoma.

Strażacy bardzo często udzielają pierwszej pomocy ofiarom wypadków, która często decyduje o przeżyciu ofiary, a podarowany sprzęt z pewnością podniesie poziom szkoleń w tym zakresie nie tylko strażaków, bowiem planowane jest wykorzystanie fantoma w celu edukowania w tym ważnym temacie także społeczeństwa, m.in. w szkołach i zakładach pracy.   

Projekt „Aneks – konkurs dla młodych artystów”

 Galeria Sztuki Współczesnej, Urząd Miasta Opola oraz Cementownia ODRA od trzech lat wspólnie w sposób szczególny promują twórczość młodych artystów i artystek utożsamiających się z Opolem oraz regionem Opolskim.  Przykładem jest projekt „Aneks – konkurs dla młodych artystów” pokazujący najnowsze i najbardziej wartościowe projekty w zakresie sztuk wizualnych tworzonych przez młodych twórców. Główna nagroda to honorarium autorskie oraz wykonanie techniczne projektu w przestrzeni Galerii Aneks GSW.  Galeria Sztuki Współczesnej oferuje ponadto ogólnopolską i lokalną promocję laureata poprzez dostępne narzędzia komunikacji internetowej. 

Każda edycja konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem odbiorców. Środowisko opolskie liczy wielu ambitnych i młodych artystów, często absolwentów studiów artystycznych na Uniwersytecie Opolskim, bądź absolwentów miejskiego Liceum Sztuk Plastycznych oraz twórców pochodzących z Opola a studiujących w innych miastach.  To właśnie oni, co roku, zgłaszają się do konkursu chcąc zadebiutować, bądź rozwinąć swoje dokonania artystyczne w przestrzeni profesjonalnej instytucji wystawienniczej, jaką jest Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Główna nagroda to honorarium autorskie ufundowane przez Cementownię ODRA.  

O Cementowni w Radiu Opole

W dniu 21 lipca br Radio Opole nadało na swojej antenie reportaż z Cyklu „Tam Cię jeszcze nie było” opisujący 200 metrowy tunel na naszym wyrobisku kamienia pod ulicą Luboszycką i linią kolejową.

Relacja zawiera film oraz 3 odcinki reportażu, dodatkowo zamieszczono galerię zdjęć pokazującą piękną przyrodę kamieniołomu.

LINK

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.