• before

  1911r

 • 1911 r.

  W Opolu rusza Cementownia "Opole-Port", poprzedniczka Cementowni "Odry". Wyposażona w trzy piece obrotowe o dobowej wydajności 250 ton produkuje cement metodą mokrą. Wytwarza trzy rodzaje cementu o nazwach "Zenith 1", "Zenith 2" i "Zenith 3".

  zobacz szczegóły

  1911

 • 1938 r.

  Lata 30-te XX wieku stanowią czas prosperity w branży cementowej. Opolskie cementownie: "Opole-Port", "Groszowice", "Wróblin", "Silesia", "Nowa Wieś" i "Giesel" wytwarzają łącznie 800 tys. ton cementu. Sama cementownia "Opole-Port" w 1938 produkuje 200 tys. ton cementu.

  zobacz szczegóły

  1938

 • 1947 r.

  Po zakończeniu II wojny światowej przystępuje się do odbudowy kraju. W 1947 podejmuje się decyzję o przywróceniu do życia cementowni istniejących na tzw. Ziemiach Odzyskanych. W bardzo zniszczonej cementowni "Opole-Port" przywracanie produkcji trwa kilka lat.

  zobacz szczegóły

  1947

 • 1948 r.

  Rusza odbudowa Cementowni "Opole-Port", zwanej później "Odrą". Rozpoczyna się porządkowanie terenu, osuszanie i rozminowywanie kamieniołomu oraz zamawianie niezbędnych do uruchomienia zakładu urządzeń. Jest to największa w tym czasie inwestycja przemysłu cementowego w Polsce.

  zobacz szczegóły

  1948

 • 1962 r.

  Lata 60-te to okres rozbudowy i unowocześniania przemysłu cementowego. "Odra" jest pionierem w nowoczesnej technologii. To tu instaluje się pierwszy w Polsce układ automatycznego sterowania przemiałem cementu a proces wypalania klinkieru jest kompleksowo zautomatyzowany. W 1974 rozpoczyna działalność Opolski Kombinat Cementowo-Wapienniczy w skład którego wchodzi Cementownia "Odra".

  zobacz szczegóły

  1962

 • 1975 r.

  Lata 70-te w polskim przemyśle cementowym to okres przyspieszonej produkcji, ale także i reforma branży. Władza postanawia zapobiec deficytowi towarów, powszechnemu marnotrawstwu, pozorowaniu pracy i niedostosowaniu asortymentu do potrzeb odbiorców. Dofinansowuje więc branżę i stawia na produkcję cementu najwyższych marek "350" i "450". W 1975 "Odra" osiąga szczytową produkcję. Wytwarza 895 tys. ton cementu.

  zobacz szczegóły

  1975

 • 1992 r.

  Przedsiębiorstwo Państwowe Cementownia "Odra" przekształca się w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa.

  zobacz szczegóły

  1992

 • 1993 r.

  W ramach rządowego programu prywatyzacji przemysłu cementowego, po uzgodnieniu warunków, w tym pakietu socjalnego, firma Miebach Projektgesellschaft GmbH kupuje od Ministra Przekształceń Własnościowych pakiet kontrolny akcji. Jest to pierwsza prywatyzacja zakładu tego typu w Polsce. Cementownia otrzymuje gwarancje utrzymania ciągłej produkcji w zakładzie, przeprowadzenia kosztownej modernizacji i utrzymanie miejsc pracy.

  zobacz szczegóły

  1993

 • 1999 r.

  Rok 1999 to początek kompleksowej modernizacji Cementowni "Odra" polegającej na zmianie metody wypalania klinkieru w piecu obrotowym - z energochłonnej metody mokrej na energooszczędną metodę suchą. Wydajność pieca wynosi 1200 ton klinkieru na dobę.

  zobacz szczegóły

  1999

 • 2004 r.

  W 2004 Cementownia uzyskuje certyfikaty potwierdzające wprowadzenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania w zakresie zarządzania jakością, zarządzania środowiskiem i zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.

  zobacz szczegóły

  2004

 • 2011 r.

  W 2011 Cementownia "Odra" obchodzi Jubileusz 100-lecia istnienia. Jest najstarszym na Opolszczyźnie i również w całej Polsce czynnym zakładem specjalizującym się w produkcji cementu. W ramach obchodów Jubileuszu Cementownia organizuje 18 czerwca po raz pierwszy w swojej historii Dzień Otwartych Drzwi. Na ten dzień Zarząd Cementowni zaprasza wszystkich zainteresowanych tym, jak wygląda ona od wewnątrz.

  zobacz szczegóły

  2011

 • 2013 r.

  Cementownia "Odra" po raz drugi otwiera się na mieszkańców Opola i okolic organizując Dzień Otwartych Drzwi. Grupa przewodników oprowadza wszystkich zainteresowanych poznaniem procesu produkcji klinkieru i cementu oraz obejrzeniem zmian poczynionych w zakładzie w ostatnich latach. Goście bawią się na festynie, którego program obejmuje występy artystyczne, konkursy dla dzieci i młodzieży i losowanie nagród wśród wszystkich uczestników.

  zobacz szczegóły

  2013

 • 2014 r.

  22 kwietnia Cementownia "Odra" otrzymuje, jako 50. zakład w Polsce, certyfikat potwierdzający wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego poprzez stosowanie najwyższych standardów ochrony środowiska. Przystąpienie do unijnego systemu EMAS jest deklaracją Cementowni "Odra", iż działania prośrodowiskowe traktuje na równi z innymi elementami prowadzonej działalności.

  zobacz szczegóły

  2014

 • tlo_example2

  2015 r.

  Kończy się budowa i uruchomienie instalacji umożliwiającej dozowanie paliw zastępczych do pieca obrotowego.

  zobacz szczegóły

  listek

  2015

 • tlo_example3

  2016 r.

  Rozpoczęto prace związane z rekultywacją nieczynnego wyrobiska pogórniczego "Odra I", znajdującego się między ulicą Budowlanych i Luboszycką. W ramach tych prac zostanie wykonana ścieżka dydaktyczna, której trasa pokazywać będzie walory przyrodnicze i geologiczne tego terenu.

  zobacz szczegóły

  listek

  2016

 • after

  Teraz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.