Historia

1911
W Opolu rusza Cementownia "Opole-Port", poprzedniczka Cementowni "Odry". Wyposażona w trzy piece obrotowe o dobowej wydajności 250 ton produkuje cement metodą mokrą. Wytwarza trzy rodzaje cementu o nazwach "Zenith 1", "Zenith 2" i "Zenith 3".
1938
Lata 30-te XX wieku stanowią czas prosperity w branży cementowej. Opolskie cementownie: "Opole-Port", "Groszowice", "Wróblin", "Silesia", "Nowa Wieś" i "Giesel" wytwarzają łącznie 800 tys. ton cementu. Sama cementownia "Opole-Port" w 1938 produkuje 200 tys. ton cementu.
1947
Po zakończeniu II wojny światowej przystępuje się do odbudowy kraju. W 1947 podejmuje się decyzję o przywróceniu do życia cementowni istniejących na tzw. Ziemiach Odzyskanych. W bardzo zniszczonej cementowni "Opole-Port" przywracanie produkcji trwa kilka lat.
1948
Rusza odbudowa Cementowni "Opole-Port", zwanej później "Odrą". Rozpoczyna się porządkowanie terenu, osuszanie i rozminowywanie kamieniołomu oraz zamawianie niezbędnych do uruchomienia zakładu urządzeń. Jest to największa w tym czasie inwestycja przemysłu cementowego w Polsce.
1962
Lata 60-te to okres rozbudowy i unowocześniania przemysłu cementowego. "Odra" jest pionierem w nowoczesnej technologii. To tu instaluje się pierwszy w Polsce układ automatycznego sterowania przemiałem cementu a proces wypalania klinkieru jest kompleksowo zautomatyzowany. W 1974 rozpoczyna działalność Opolski Kombinat Cementowo-Wapienniczy w skład którego wchodzi Cementownia "Odra".
1975
Lata 70-te w polskim przemyśle cementowym to okres przyspieszonej produkcji, ale także i reforma branży. Władza postanawia zapobiec deficytowi towarów, powszechnemu marnotrawstwu, pozorowaniu pracy i niedostosowaniu asortymentu do potrzeb odbiorców. Dofinansowuje więc branżę i stawia na produkcję cementu najwyższych marek "350" i "450". W 1975 "Odra" osiąga szczytową produkcję. Wytwarza 895 tys. ton cementu.
1992
Przedsiębiorstwo Państwowe Cementownia "Odra" przekształca się w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa.
1993
W ramach rządowego programu prywatyzacji przemysłu cementowego, po uzgodnieniu warunków, w tym pakietu socjalnego, firma Miebach Projektgesellschaft GmbH kupuje od Ministra Przekształceń Własnościowych pakiet kontrolny akcji. Jest to pierwsza prywatyzacja zakładu tego typu w Polsce. Cementownia otrzymuje gwarancje utrzymania ciągłej produkcji w zakładzie, przeprowadzenia kosztownej modernizacji i utrzymanie miejsc pracy.
1999
Rok 1999 to początek kompleksowej modernizacji Cementowni "Odra" polegającej na zmianie metody wypalania klinkieru w piecu obrotowym - z energochłonnej metody mokrej na energooszczędną metodę suchą. Wydajność pieca wynosi 1200 ton klinkieru na dobę.
2004
W 2004 Cementownia uzyskuje certyfikaty potwierdzające wprowadzenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania w zakresie zarządzania jakością, zarządzania środowiskiem i zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.
2011
W 2011 Cementownia "Odra" obchodzi Jubileusz 100-lecia istnienia. Jest najstarszym na Opolszczyźnie i również w całej Polsce czynnym zakładem specjalizującym się w produkcji cementu. W ramach obchodów Jubileuszu Cementownia organizuje 18 czerwca po raz pierwszy w swojej historii Dzień Otwartych Drzwi. Na ten dzień Zarząd Cementowni zaprasza wszystkich zainteresowanych tym, jak wygląda ona od wewnątrz.
2013
Cementownia "Odra" po raz drugi otwiera się na mieszkańców Opola i okolic organizując Dzień Otwartych Drzwi. Grupa przewodników oprowadza wszystkich zainteresowanych poznaniem procesu produkcji klinkieru i cementu oraz obejrzeniem zmian poczynionych w zakładzie w ostatnich latach. Goście bawią się na festynie, którego program obejmuje występy artystyczne, konkursy dla dzieci i młodzieży i losowanie nagród wśród wszystkich uczestników.
2014
22 kwietnia Cementownia "Odra" otrzymuje, jako 50. zakład w Polsce, certyfikat potwierdzający wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego poprzez stosowanie najwyższych standardów ochrony środowiska. Przystąpienie do unijnego systemu EMAS jest deklaracją Cementowni "Odra", iż działania prośrodowiskowe traktuje na równi z innymi elementami prowadzonej działalności.
listek
2015
tlo_example2
Kończy się budowa i uruchomienie instalacji umożliwiającej dozowanie paliw zastępczych do pieca obrotowego.
listek
2016
rok-2016
Rozpoczęto prace związane z rekultywacją nieczynnego wyrobiska pogórniczego "Odra I", znajdującego się między ulicą Budowlanych i Luboszycką. W ramach tych prac zostanie wykonana ścieżka dydaktyczna, której trasa pokazywać będzie walory przyrodnicze i geologiczne tego terenu.
kartka
2017
rok-2017
Zgodnie z planem zakończono prace rekultywacyjne na ponad 17 hektarach nieczynnego wyrobiska pogórniczego ODRA I. Decyzją Prezydenta Miasta z dn. 5 grudnia 2017 r. formalnie uznano rekultywację za zakończoną.
kartka
2018
rok-2018
Uruchomiono instalację podawania paliw alternatywnych na wlot do pieca. Pozwoliło to na zwiększenie udziału energii cieplnej z paliw wtórnych, wykorzystywanej w procesie wypalania klinkieru o prawie 20%.
kartka
2020
rok-2020
Ukończono budowę hali składowania surowca w wyrobisku ODRA I, oraz budowę instalacji rozładowczej klinkieru w celu ograniczenia oddziaływania zakładu na środowisko

EKO produkcja

Cementownia Odra S.A. nieustannie ogranicza swoje oddziaływanie na środowisko. Modernizacja urządzeń, zmiana technologii produkcji oraz wykorzystanie do działalności znacznych ilości odpadów przemysłowych pozwala spełniać najostrzejsze wymagania w zakresie ochrony środowiska.

więcej
Ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod Cementowanię "ODRA" S.A.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.