Juna

Dzięki Cementowni ODRA S.A. piękna Junona powróciła do Opola

Rok 2017 jest rokiem wielu jubileuszy. Świętujemy 800 lecie miasta Opola, 160- lecie przemysłu cementowego w Polsce i Opolu a także 200-lecie wynalezienia cementu portlandzkiego. Jest to niepowtarzalna okazja aby przypomnieć mieszkańcom Opola fascynującą historię przemysłu cementowego w Opolu i białego opolskiego złota - cementu, Junony z Parku Nadodrzańskiego ale także -  jak powiedział Prezes Zarządu Cementowni Odra S.A. na uroczystości odsłonięcia pomnika „pokazać, jak życzliwym materiałem, służącym nie tylko do celów związanych z budownictwem jest cement”. Rzeźbę w ramach pracy dyplomowej wykonali studenci Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego na zlecenie Cementowni ODRA S.A., która jest fundatorem i inicjatorem odtworzenia popiersia.

Warto przypomnieć, że historia opolskiej Junony sięga roku 1867, kiedy to w Paryżu odbywała się światowa Wystawa Powszechna Wszystkich Narodów, na której to Opole postanowiło pokazać to, co ma najcenniejszego – cement. Pierwsza opolska cementownia – cementownia Grundmana zaprezentowała swój produkt w postaci rzeźby, a konkretnie popiersia Junony, które było wierną kopią marmurowego popiersia bogini Junony z rzymskiego pałacu Villa Ludovisi. Po powrocie do Opola Junonę postawiono najpierw w Parku Zamkowym a później w Parku Nadodrzańskim, gdzie doczekała wojny i wkroczenia Armii Czerwonej. Od tego momentu ślad po niej ginie. 

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć, pokazującej proces powstawania Junony oraz jej uroczyste odsłonięcie w Parku Nadodrzańskim. 

Juna

EKO produkcja

Cementownia Odra S.A. nieustannie ogranicza swoje oddziaływanie na środowisko. Modernizacja urządzeń, zmiana technologii produkcji oraz wykorzystanie do działalności znacznych ilości odpadów przemysłowych pozwala spełniać najostrzejsze wymagania w zakresie ochrony środowiska.

więcej

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.